Witam!

Witam wszystkich serdecznie na naszej stronie całkowicie poświęconej ogrodnictwu. Jest to trudny i rozległy dział zajmujący się nie tylko pielęgnacją kwiatów, ale też aranżacją ogrodów, dobieraniem roślin do klimatu i panujących warunków w ogrodzie/mieszkaniu. Któż nie chce mieć imponującego skalnika przed domem, czy aranżacji kwiatowej godnej pozazdroszczenia? Jest to niezwykle misterna i delikatna praca, jedno złe cięcie, czy ustawienie może zniszczyć cała prace.Pragniemy pomóc wszystkim tym z państwa, którzy cenią sobie profesjonalizm i dokładność, dlatego umieszczamy naszego maila, na którego można kierować wszelkiego rodzaju pytania. Będziemy wysyłać odpowiedzi w ciągu 24h. ogrodnik.pomagam@gmail.com

sobota, 14 stycznia 2012

Uprawa gleby

Co to jest uprawa gleby?
Jest to oddziaływanie na wierzchnią warstwę gleby poprzez stosowanie zabiegów mechanicznych i agrotechnicznych maszynami i urządzeniami uprawowymi. Glebę uprawia się w celu stworzenia rośliną jak najoptymalniejszych warunków do rozwoju w wzrostu. Sprawność gleby ulega ciągłym zmianą, zmieniają ją niekorzystne czynniki glebotwórcze oraz nieodpowiednie użytkowanie. Człowiek chcąc utrzymać ją w jak najlepszym stanie powinien zabiegi uprawowe przeprowadzać w sposób przemyślany, systematyczny, w tedy mówimy o kulturze gleby.


Cele uprawy gleby:
* uzyskanie i utrwalenie struktury gruzełkowatej, zabiegi agrotechniczne np.orka przedzimowa oraz pozostawienie gleby w tzw. ostrej skibie co sprzyja przemarznięciu gleby zimą pod wpływem mrozu. Woda zamarza w glebie, skiby zaczynają się kruszyć, powstają mniejsze grudki ziemi co sprzyja powstawaniu struktury gruzełkowatej.
*regulacja stosunków wodno-powietrznych , uprawki spulchniające glebę stosujemy w celu napowietrzenia gleby, natomiast ugniatanie gleby np. poprzez wałowanie poprawia gospodarkę wodną gleb poprzez zwiększenie ilości kapilar (kanaliki w glebie, które tworzą system umożliwiający poruszanie sie wody w różnych kierunkach.
*poprawa warunków cieplnych, wpływ na temperaturę gleby poprzez spulchnianie i napowietrzanie (sprzyja nagrzewaniu gleby).
*stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju organizmów  żywych. Człowiek poprzez odpowiednią uprawę gleby może poprawiać aktywność gleb, czyli wpływać na występowanie w niej korzystnie oddziałujących na glebę mikroorganizmów.
*niszczenie resztek po żniwach, resztki pożniwne mogą powodować zachwaszczenie pola, konieczne jest ich zwalczanie i wymieszanie z glebą w celu ułatwienia ich rozkładu.
* zwalczanie chwastów i składników, niszczenie organów wegetatywnych chwastów oraz poprzez napowietrzanie gleby ochrona przed chorobami grzybowymi, wymieszanie z glebą nawozów i herbicydów (pestycydy stosowane do niszczenia chwastów).

1 komentarz: