Witam!

Witam wszystkich serdecznie na naszej stronie całkowicie poświęconej ogrodnictwu. Jest to trudny i rozległy dział zajmujący się nie tylko pielęgnacją kwiatów, ale też aranżacją ogrodów, dobieraniem roślin do klimatu i panujących warunków w ogrodzie/mieszkaniu. Któż nie chce mieć imponującego skalnika przed domem, czy aranżacji kwiatowej godnej pozazdroszczenia? Jest to niezwykle misterna i delikatna praca, jedno złe cięcie, czy ustawienie może zniszczyć cała prace.Pragniemy pomóc wszystkim tym z państwa, którzy cenią sobie profesjonalizm i dokładność, dlatego umieszczamy naszego maila, na którego można kierować wszelkiego rodzaju pytania. Będziemy wysyłać odpowiedzi w ciągu 24h. ogrodnik.pomagam@gmail.com

sobota, 14 stycznia 2012

Klasyfikacja użydkowa gleb

Klasyfikacja użytkowa gleb uwzględnia przydatność gleb do uprawy różnch gatunków roślin, jest to tzw. klasyfikacja bonitacyjna gruntów ornych, która służy do określenia wartości  gruntów oraz ustalenia wysokości podatku rolnego. Według rozporządzenia rady ministrów w sprawie klasyfikacji gruntów podzielono je na 6 klas, a niektóre z nich na podklasy.

Klasa I - To gleby orne najlepsze, mają najkorzystniejsze właściwości, czyli strukturę, warunki wodno-powietrzne itd., nadają się pod uprawę roślin najbardziej wymagających.  

Klasa II- To grunty orne bardzo dobre, gleby mniej zasobne niżeli klasa I, wymagają odpowiedniej uprawy.

Klasa III- Do niej należą 2 podklasy:
*grunty orne dobre                              
*grunty orne średnio dobre

Klasa IV- Do niej należą 2 podklasy
*grunty orne średniej jakości
* grunty orne średniej jakości, gorsze
Są to gleby o niekorzystnych właściwościach, złe stosunki wodno-powietrzne, konieczna ich regulacja, ale i tak plony niskie.

Klasa V i VI - gleby orne słabe i najsłabsze, złe właściwości, nie użydkowane rolniczo

1 komentarz: