Witam!

Witam wszystkich serdecznie na naszej stronie całkowicie poświęconej ogrodnictwu. Jest to trudny i rozległy dział zajmujący się nie tylko pielęgnacją kwiatów, ale też aranżacją ogrodów, dobieraniem roślin do klimatu i panujących warunków w ogrodzie/mieszkaniu. Któż nie chce mieć imponującego skalnika przed domem, czy aranżacji kwiatowej godnej pozazdroszczenia? Jest to niezwykle misterna i delikatna praca, jedno złe cięcie, czy ustawienie może zniszczyć cała prace.Pragniemy pomóc wszystkim tym z państwa, którzy cenią sobie profesjonalizm i dokładność, dlatego umieszczamy naszego maila, na którego można kierować wszelkiego rodzaju pytania. Będziemy wysyłać odpowiedzi w ciągu 24h. ogrodnik.pomagam@gmail.com

sobota, 14 stycznia 2012

Ogólne informacje na temat ogrodnictwa i roślin ozdobnych

Zostawmy na jakiś czas róże i zajmijmy się podstawowymi informacjami o ogrodnictwie. Rośliny ozdobne dzieli się na:

- rośliny jednoroczne-to rośliny, których cykl życiowy, a więc od skiełkowania nasion poprzez wzrost wegetatywny (masy zielonej) i generatywny (kwitnienie, wydawanie nasion i owoców), aż do obumarcia, trwa jeden sezon wegetacyjny (okres najbardziej optymalny dla rozwoju). Rośliny jednoroczne z kolei dzielimy na:

*jednoroczne wysiewane wprost do gruntu- często stosowane w ogródkach przydomowych, stosowane na kwiat cięty, charakteryzuje je krótki okres wegetacji (szybko zakwitają), a okres wysiewu nasion tych roślin zależy od ich mrozoodporności.

*jednoroczne uprawiane z rozsady- rośliny o dłuższym okresie wegetacji (ich nasiona wysiane na wiosnę nie zdążyły by zakwitnąć przed nadejściem zimy) i wrażliwe na mróz. Ich produkcja rozpoczyna sie w warunkach szklarniowych, gdzie nasiona wysiewamy do skrzynek wypełnionych odpowiednio przygotowanym podłożem. Po pojawieniu się siewek ze względu na duże zagęszczenie przeprowadza się pikowanie, które polega na rozsadzeniu roślin do oddzielnych doniczek po to, aby zapewnić im optymalny dostęp światła, wody, składników pokarmowych. Często przy przepikowywaniu stosuje się uszczykiwanie korzenia w celu jego rozkrzewienia. Młodą rozsadę wysadzamy na stałe po ok. 15 maja ( termin uzależniony od gatunku) na odpowiednio przygotowane stanowisko.

-rośliny dwuletnie- to rośliny, których cylk życiowy trwa dwa sezony wegetacyjne. W pierwszym roślina wytwarza rozetę liści asymilujących i organy spichrzowe (korzenie i pędy). W drugim roku roślina kwitnie i wydaje owoce.

-rośliny wieloletnie- są to rośliny, które posiadają kilka sezonów wegetacyjnych, wytwarzając kilkakrotnie w tym czasie nasiona. Dzielimy je na:

*rośliny drzewiaste-wytwarzają zdrewniałe pędy rosnące przez całe życie, zaliczamy do nich drzewa, krzewy, podkrzewy, krzewinki i niektóre pnącza

* byliny- rośliny te mogą zimowac w gruncie w postaci organów przetrwalnikowych (cebule, korzenie, kłącza, karpy, bulwy). Znane są też gatunki bylin, których organy przetrwalnikowe wykopuje się z gruntu na czas zimy i przechowuje w odpowiednich warunkach, w ciemnych, chłodnych pomieszczeniach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz